اطلاعیه مهم وزارت بهداشت درباره فعالیت پزشکان عمومی

در پی بیانیه اخیر انجمن پزشکان عمومی ایران دائر بر ادعای محدودسازی فعالیت پزشکان عمومی، معاونت آموزشی وزارت بهداشت ضمن تکذیب این ادعا، تصمیمات متخذه در کمیسیون صلاحیت حرفه‌ای را بر اساس قانون اعلام کرد.
اطلاعیه مهم وزارت بهداشت درباره فعالیت پزشکان عمومی
کد خبر : ۶۵۹۰۳

معاونت آموزشی وزارت بهداشت ضمن تکذیب ادعای محدودسازی فعالیت پزشکان عمومی، طی اطلاعیه‌ای تصمیمات اتخاذشده در کمیسیون صلاحیت حرفه‌ای را اعلام کرد.

در پی بیانیه اخیر انجمن پزشکان عمومی ایران دائر بر ادعای محدودسازی فعالیت پزشکان عمومی، معاونت آموزشی وزارت بهداشت ضمن تکذیب این ادعا، تصمیمات متخذه در کمیسیون صلاحیت حرفه‌ای را بر اساس قانون اعلام کرد.

تصمیمات متخذه در کمیسیون صلاحیت حرفه‌ای در متن این اطلاعیه آمده است:

به موجب قانون تشکیل وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی و سیاست‌های کلی سلامت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری متولی امر سلامت در کشور وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌باشد. - بر اساس مصوبه جلسه ۴۲۱ مورخ ۱۹/۳/۱۳۷۷شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی در این وزارتخانه تشکیل شده است که از وظایف این شورا برنامه ریزی آموزشی و پژوهشی در سطح آموزش عالی گروه پزشکی در راستای خط مشی کلی و سیاست‌های آموزشی و پژوهشی، برنامه ریزی درسی در مقاطع تحصیلی و رشته‌های مختلف دانشگاهی و اصلاح، تغییر و بازنگری برنامه‌های مصوب و تصویب نهایی برنامه ریزی آموزشی، پژوهشی و درسی دوره‌های تخصصی علوم پزشکی می‏ باشد.

به موجب مصوبه شماره ۱۵۵۷/۱۰۰ مورخ ۰۱/۱۲/۱۴۰۱ وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اتخاذ تصمیم در خصوص تعیین صلاحیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان در این وزارتخانه و در شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی متمرکز گردید و از تاریخ ابلاغ مصوبه مذکور، تمامی مصوبات قبلی نیز لغو شده است.

در خصوص انجام اعمال جراحی زیبایی و یا اقدامات زیبایی به وسیله دستگاه لیزر توسط پزشکان عمومی، هیچگاه از سوی این وزارتخانه مجوزی صادر نشده است. - از بدیهیات است که هرگونه اقدامی از سوی پزشکان عمومی و متخصصین باید بر پایه برنامه آموزشی مصوب ایشان اعمال گردد و در برنامه آموزشی پزشکی عمومی سرفصلی تحت عنوان جراحی‏های زیبایی وجود ندارد و هرگونه تغییری در برنامه آموزشی مستلزم طرح و اتخاذ تصمیم در شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی است که در این شورا نمایندگان سازمان‌های مختلفی از جمله سازمان نظام پزشکی، معاونت‌های درمان، بهداشت، غذا و دارو و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دبیرخانه‌های شورا‌های تخصصی، حضور دارند.

ضمنا در کمیسیون صلاحیت حرفه ای، علاوه بر معاونین آموزشی و درمان وزارت بهداشت، دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، مدیر کل مرکز نظارت و اعتبار بخشی امور درمان، مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری و تدوین استاندارد‌ها و تعرفه سلامت، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی، رئیس مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه‌ای علوم پزشکی، دبیرخانه‌های تخصصی حضور دارند و از بورد‌های تخصصی و روسای انجمن‌های علمی مربوطه حسب مورد دعوت می‌گردد. - اشاره می‌نماید مراجع قضایی نیز در آرای متعددی اختیارات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را با توجه به قوانین و مقررات پیشگفت به رسمیت شناخته و در پرونده‌های متعددی رای به رد شکایات مطروحه صادر شده است.

در بیانیه صادره انجمن یادشده اعلام نموده است، تصمیمات وزارت بهداشت مانع از ماندگاری پزشکان عمومی در اورژانس‌ها و مراکز بهداشتی درمانی بخش دولتی خواهد شد. این در حالی است که تصمیمات یادشده در خصوص انجام جراحی‌های زیبایی و لیزر ارتباطی با انجام وظایف اصلی این پزشکان که بر اساس برنامه آموزشی مصوب توسط این عزیزان انجام خواهدشد، ندارد. تصمیمات متخذه حاوی هیچ محدودیتی برای پزشکان عمومی در انجام فعالیت‌های حرفه‌ای ایشان در حدود برنامه آموزشی مصوب نیست.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر