هر آنچه که باید درباره تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی بدانید

تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی بسیار ضروری است زیرا اگر اعتبار گواهینامه تمام شده باشد و تصادف کنید و مقصر باشید، بیمه هیچ خسارتی به شما پرداخت نخواهد کرد؛ بنابراین، اگر اعتبار گواهینامه شما تمام شده، با دنبال کردن مطلب زیر حتماً اقدام به تمدید آن کنید.
هر آنچه که باید درباره تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی بدانید
کد خبر : ۶۵۹۴۱

گواهینامه رانندگی مدت‌زمان اعتبار مشخصی دارد و پس‌از آن شخص باید برای تمدید آن اقدام کند. هدف از تعیین تاریخ اعتبار برای گواهینامه، به‌روزرسانی هر چند سال یک‌بار اطلاعات شخصی و پزشکی رانندگان و تأیید صلاحیت آن‌ها برای رانندگی است. تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی بسیار ضروری است زیرا اگر اعتبار گواهینامه تمام شده باشد و تصادف کنید و مقصر باشید، بیمه هیچ خسارتی به شما پرداخت نخواهد کرد؛ بنابراین، اگر اعتبار گواهینامه شما تمام شده، با دنبال کردن مطلب زیر حتماً اقدام به تمدید آن کنید.

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه چیست؟

برای تمدید گواهینامه مدارک زیر نیاز است:

اصل و کپی شناسنامه. در صورت وجود توضیحات، کپی صفحه توضیحات با مهر ثبت‌احوال نیز الزامی است. در شناسنامه‌های جدید کپی صفحه محل تنظیم سند هم باید ارائه شود.
اصل و کپی پشت و روی کارت ملی.

آدرس دقیق و کد پستی محل سکونت
اصل گواهینامه قبلی، اگر گواهینامه مفقود شده است، باید استعلام نیروی انتظامی را داشته باشید.

سه قطعه عکس ۴*۳ رنگی با زمینه سفید (باید در دفتر پلیس+۱۰ گرفته شود)

گواهی گروه خونی (هر مدرک معتبری که در آن گروه خونی مشخص شده باشد، در غیر این صورت باید فرم خود اظهاری را پر و امضا کنید تا در صورت بروز هر مشکلی مسئولیت آن به عهده خودتان باشد)

گواهی عدم اعتیاد برای متقاضیان تمدید گواهینامه پایه‌یک

شرایط لازم برای تمدید گواهینامه رانندگی چیست؟

در صورتی‌که گواهینامه قبلی به یکی از دلایل زیر قابل‌استفاده نباشد، باید برای تمدید گواهینامه اقدام کرد:

پایان تاریخ اعتبار گواهینامه

مفقود یا دزدیده شدن گواهینامه (در این صورت باید در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، استعلام اولیه را انجام دهید و در صورت نبود سابقه به اداره راهنمایی‌ و رانندگی مراجعه و برگه استعلام را دریافت کنید)

مخدوش شدن گواهینامه (به‌ویژه بخش‌های مهمی مثل اطلاعات و محدودیت‌ها)

تغییر اطلاعات هویتی (تغییر رسمی نام یا نام خانوادگی)

چگونه باید مراحل تمدید گواهینامه را طی کرد؟

پس از تهیه کردن مدارک بالا (به‌جز عکس و گواهی عدم اعتیاد)، برای تمدید گواهینامه باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید. پس از ارائه مدارک و تأیید کارشناس، برای شما معرفی‌نامه معاینه چشم و گواهی عدم اعتیاد (برای تمدید گواهینامه پایه‌یک) صادر می‌شود. برای انجام معاینه چشم و گرفتن گواهی عدم اعتیاد باید به مراکز مورد تأیید ناجا مراجعه کنید. اگر در گواهینامه قبلی شما رانندگی با عینک قید شده و در مدت اعتبار آن عمل لیزیک انجام داده‌اید یا به‌جای عینک لنز می‌گذارید، باید هنگام معاینه چشم برای تمدید گواهینامه این موضوع را به پزشک معتمد ناجا اطلاع دهید تا او تأییدیه لازم را به‌صورت سیستمی برای مراکز پلیس ۱۰+ ارسال کند.

افراد بالای ۷۰ سال باید آزمایش شنوایی انجام داده و صلاحیت آن‌ها به تأیید کاردان فنی برسد. کسانی که قبلاً نقص عضو داشته‌اند یا پس از اخذ گواهینامه دچار مشکلات جسمانی شده‌اند، پس از معاینه پزشکی به تأیید کاردان فنی نیاز خواهند داشت. پس از ثبت درخواست و اتمام مراحل تمدید گواهینامه رانندگی، به متقاضی رسیدی داده می‌شود که می‌تواند آن را به مأموران ارائه دهد. حداکثر یک هفته تا ۱۰ روز پس از ارائه مدارک و ثبت درخواست در پلیس+۱۰، گواهینامه جدید صادر می‌شود.

هزینه تمدید گواهینامه رانندگی چقدر است؟

برای تمدید گواهینامه‌ی رانندگی، هزینه‌های زیر باید پرداخت شود:

هزینه‌ی تبدیل گواهینامه‌ی قدیمی به گواهینامه‌ی هوشمند

هزینه‌ی حق تمبر

هزینه‌ی گرفتن عکس ۴*۳

هزینه‌ی ارسال گواهینامه‌ی رانندگی توسط اداره‌ی پست به آدرس محل سکونت متقاضی

هزینه‌ی معاینات و آزمایشات پزشکی

جریمه‌ی دیرکرد تعویض گواهینامه‌ی رانندگی. این جریمه به ازای هر سال ۲۵ هزار تومان است و پس از گذشت یک سال تمام از تاریخ انقضای اعتبار گواهینامه اعمال می‌شود.

مجموع این هزینه‌ها حدوداً بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

آیا تمدید گواهینامه به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است؟

در حال حاضر، امکان تمدید گواهینامه‌ی رانندگی به‌صورت آنلاین وجود ندارد. این به دلیل آن است که حضور شخص متقاضی برای اخذ اثرانگشت الزامی است. یکی از شرایط تمدید گواهینامه، احراز هویت فرد و ثبت الکترونیکی اثرانگشت او است.

با این حال، برای پیگیری صدور گواهینامه می‌توانید به‌صورت اینترنتی یا با استفاده از پیامک و تماس تلفنی اقدام کنید.

تمدید گواهینامه چقدر زمان می‌برد؟

معمولاً بین یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا گواهینامه جدید برای متقاضی ارسال شود. در این مدت، می‌توانید از رسیدی که پلیس+۱۰ به شما داده است به‌عنوان گواهینامه استفاده کنید.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر