خبر فوری درباره واریز مستمری ۱۲۵ هزارتومانی به حساب این افراد

برنامه حمایت تغذیه‌ای کودکان زیر پنج سال دارای اختلال رشد در سال ۱۴۰۱ تعداد ۶۰ هزار کودک را تحت پوشش قرار داده بود و ماهانه ۱۲۵ هزار تومان از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) به خانوار‌های این کودکان اهدا می‌شد.
خبر فوری درباره واریز مستمری ۱۲۵ هزارتومانی به حساب این افراد
کد خبر : ۶۶۰۱۴

برای کودکان مبتلا به اختلال رشد مستمری ۱۲۵ هزارتومانی توسط کمیته امداد به صورت ماهانه واریز می‌شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از موفقیت چشمگیر برنامه «حمایت تغذیه‌ای از کودکان دارای اختلال در رشد» خبر داد.


احمد اسمعیل زاده گفت: برنامه حمایت تغذیه‌ای کودکان زیر پنج سال دارای اختلال رشد در سال ۱۴۰۱ تعداد ۶۰ هزار کودک را تحت پوشش قرار داده بود و ماهانه ۱۲۵ هزار تومان از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) به خانوار‌های این کودکان اهدا می‌شد.

وی افزود: همچنین پایش رشد و مراقبت‌های تغذیه‌ای کودکان از طریق سیستم بهداشتی انجام می‌شد ولی از شش ماهه دوم سال ۱۴۰۲، با حمایت مالی سازمان برنامه و بودجه کشور، بودجه بسیار قابل توجه و چشمگیری به این برنامه اختصاص یافت.

وی ادامه داد: برنامه حمایت تغذیه‌ای کودکان زیر پنج سال با هدف ارتقای وضع تغذیه کودکان مبتنی بر آزمون وسع با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مهر ماه سال ۱۴۰۲ شروع شد.


مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، اظهار کرد: در این برنامه برای پنج دهک اول ماهانه یک میلیون تومان و دهک‌های شش و هفت ماهانه ششصد هزار تومان اقلام غذایی مورد نیاز کودکان از طریق کالابرگ توزیع می‌شود و بودجه ماهانه این برنامه ۱۲۲ میلیارد تومان بوده است.


اسماعیل زاده افزود: از تعداد ۱۷۹ هزار و ۵۱۹ کودک معرفی شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد ۱۳۳ هزار و ۶۹۰ کودک (۷۴.۴ درصد) بر اساس نتایج آزمون وسع، واجد شرایط بوده و تحت پوشش برنامه قرار گرفتند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این که در این برنامه آموزش و مشاوره تغذیه و پایش کودکان توسط وزارت بهداشت انجام شد، گفت: حدود ۵۰ درصد کودکان از طریق کارشناسان تغذیه خدمات مشاوره تغذیه دریافت کردند. نتایچ اثر بخشی برنامه به ترتیب بیانگر بهبودی ۷۰، ۶۶ و ۵۷ درصدی کودکان مبتلا به لاغری شدید، کم وزنی شدید و کوتاه قدی شدید بوده است.

بنا بر اعلام وبدا، اسماعیل زاده با تاکید بر این که در طول برنامه ۱۸ هزار و ۶۱۱ مادر دارای کودک ۶ تا ۱۲ ماهه و۹۹ هزار و ۹۹۲ مادر دارای کودک ۱۲ تا ۵۹ ماهه توسط کارکنان بهداشت در زمینه تغذیه کودک آموزش دیده اند، اظهار کرد: علیرغم چالش‌های موجود در شروع برنامه، اثر بخشی برنامه بیانگر تاثیر بسیار مثبت، قابل توجه و معنادار حمایت‌های تغذیه‌ای بر ارتقای کلیه شاخص‌های تن سنجی کودکان (وزن برای قد، وزن برای سن و قد برای سن) بوده است.

وی عنوان کرد: این برنامه توانسته است سوء تغذیه حاد (لاغری شدید) را در ۴۰ درصد موارد به طور کل بهبود بخشیده و در ۳۰ درصد این موارد نیز موجب ارتقای شاخص شده به طوری که این کودکان از طبقه بندی لاغری شدید، در وضعیت لاغری قرار گرفتند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان داشت: یکی از دلایل اصلی شیوع لاغری، دسترسی ناکافی به غذا است که اجرای این برنامه توانسته است از طریق تامین نیاز‌های تغذیه‌ای کودکان، موارد لاغری را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده و بهبودی در این کودکان مشاهده شود.

اسماعیل زاده اضافه کرد: حمایت تغذیه‌ای موجب بهبودی کامل در یک سوم کودکان مبتلا به کم وزنی شدید شده و همچنین وضعیت کم وزنی شدید یک سوم از کودکان ارتقا یافته و این کودکان در طبقه بندی کم وزنی قرار گرفتند.

وی با بیان این که افزایش دسترسی به اقلام غذایی مورد نیاز کودک در بهبودی بیش از ۶۰ درصد کودکان مبتلا به کم وزنی شدید تاثیر گذار بوده است، یادآور شد: علاوه بر این افزایش دسترسی به مواد غذایی موجب بهبودی ۴۲ درصد کودکان کم وزن شده است که در انتهای برنامه، نمودار وزن برای سن آنان در محدوده طبیعی قرار گرفته است.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: حمایت تغذیه‌ای منجر به بهبودی ۵۷ درصدی موارد ابتلا به کوتاه قدی شدید (بهبودی کامل ۲۶ درصد و روند رو به بهبودی ۳۱ درصد) و حدود ۵۷ درصدی موارد ابتلا به کوتاه قدی (بهبودی کامل ۳۲.۵ درصد و روند رو به بهبودی ۲۴.۴ درصد) شده است.

اسمعیل زاده خاطر نشان کرد: نقش افزایش دسترسی به مواد غذایی مورد نیاز کودک در ارتقای رشد قدی کودکان که به عنوان نماگر توسعه کشور‌ها استفاده می‌شود، ضرورت اجرای مداخلات تغذیه‌ای برای کودکان مبتلاء به کوتاه قدی را هم تایید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: نتایج ارزیابی شاخص‌های تن سنجی کودکان تحت پوشش برنامه حمایت تغذیه‌ای (قبل و بعد از مداخله) بیانگر موفقیت چشمگیر و قابل توجه برنامه در ارتقای شاخص‌های تن سنجی کودکان است.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به این که شاخص‌های تن سنجی کودکان از مهمترین شاخص‌های تعیین کننده وضع تغذیه آنان به شمار می‌رود و همچنین یکی از برجسته‌ترین شاخص‌های ملی و بین المللی است، بدیهی است تداوم و گسترش برنامه حمایت تغذیه‌ای کودکان به عنوان یک مداخله حمایتی اثربخش می‌تواند نقش بسیار موثری در ارتقای شاخص‌های تن سنجی و وضعیت تغذیه آنان به عهده داشته باشد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایلنا
مجله زندگی
ارسال نظر