خبر مهم | نرخ بیکاری پایین آمد! | اشتغال‌زایی بالا رفته است!

طبق گزارش مرکز آمار ایران از نیروی کار در سال ۱۴۰۲ نرخ بیکاری در بخش فارغ‌التحصیلان ۱.۲ درصد کاهش یافته و تعداد بیکاران در ۲۵ استان نیز کاهش داشته است.
خبر مهم | نرخ بیکاری پایین آمد! | اشتغال‌زایی بالا رفته است!
کد خبر : ۶۶۲۸۰

بر اساس نتایج این آمارگیری نیروی کار سال ۱۴۰۲ که به تازگی از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده، نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در سال گذشته به ۸.۱ رسیده در حالی که سال قبل از آن (۱۴۰۱) این عدد ۹ درصد بود که در این بخش با کاهش تعداد بیکاران مواجه هستیم.

نرخ بیکاری در گروه سنی ۱۵- ۲۴ حدود ۱.۵ درصد، در گروه سنی ۱۸- ۳۵ بیش از یک درصد و در بخش فارغ التحصیلان آموزش عالی نیز بیش از یک درصد کاهش داشته است؛ علاوه بر این، نرخ بیکاری در ۲۵ استان طی سال ۱۴۰۲ کاهش یافت.

بیشترین شغل در بخش خدمات ایجاد شده است

بیشترین اشتغال ایجاد شده در کشور مربوط به بخش خدمات است؛ در این بخش طی سال گذشته حدود ۴۷۴ هزار شغل ایجاد شده و جمعیت شاغلان بخش خدمات را به ۱۲ میلیون و ۷۰۷ هزار نفر رسانده است.
همچنین در بخش صنعت حدود ۲۸۸ هزار شغل ایجاد شده و جمعیت شاغلان این بخش به ۸ میلیون و ۲۵۱ هزار نفر رسیده است. جمعیت شاغلان بخش کشاورزی هم با رشد ۹ هزار نفری در سال گذشته به حدود ۳ میلیون و ۵۲۲ هزار نفر رسیده است.

افراد دارای اشتغال ناقص شاغلانی را شامل می‌شود که به دلایل اقتصادی مختلف کمتر از ۴۴ ساعت کار می‌کنند و آماده انجام کار اضافی هستند.

افزایش متوسط ساعت کار شاغلان در سال ۱۴۰۲

سهم اشتغال ناقص در سال ۱۴۰۲ به ۸.۲ و تعداد آن به ۲ میلیون و ۱۰ هزار و ۵۴۷ عدد رسیده که نسبت به سال گذشته ۱.۳ درصد کاهش داشته است. بر اساس داده‌های این گزارش متوسط ساعت کار شاغلان در سال ۱۴۰۲ به ۴۵.۷ ساعت رسیده که نسبت به بازه زمانی در سال گذشته با افزایش مواجه شده است. این شاخص در سال گذشته ۴۲.۹ ساعت بود.

اشتغال ناقص در سال گذشته حدود ۲۳۲ هزار مورد کم شده است و سهم این نوع از اشتغال را از کل جمعیت شاغل از ۹.۵ درصد در سال ۱۴۰۱ به ۸.۲ درصد در سال ۱۴۰۲ رسانده است که حکایت از کاهش ۰.۸ درصدی دارد.

نرخ بیکاری گروه سنی ۳۵ - ۱۸ ساله نیز حاکی از آن است در سالی که گذشت، ۱۵.۳ درصد از جمعیت فعال ۳۵-۱۸ ساله بیکار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری گروه سنی ۳۵ - ۱۸ ساله نشان می‌دهد که این شاخص نیز نسبت به سال گذشته ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

کاهش نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی

بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر فارغ‌التحصیلان آموزش عالی نشان می‌دهد ۱۱.۸ درصد از جمعیت فعال فارغ‌التحصیل آموزش عالی بیکار بوده‌اند این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل است.

بررسی سهم شاغلین ۱۵ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر نشان می‌دهد ۳۸.۵ درصد شاغلین به طور معمول ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار می‌کنند این شاخص که یکی از نماگر‌های کار شایسته است و نشان می‌دهد در کشور سهم زیادی از شاغلین بیشتر از استاندارد کار می‌کنند. این شاخص نسبت به سال قبل (۱۴۰۱) ۰.۵ درصد افزایش‌یافته است.

در سال ۱۴۰۲ سهم جمعیت شاغل فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان ۲۷.۱ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل ۰.۴ درصد افزایش داشته است.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر