تتو کردن موجب سرطان می‌شود؟!

تحقیقات یک دانشگاه اروپایی نشان داده است که امکان ایجاد سرطان غدد لنفاوی به وسیله جوهر تتو وجود دارد!
تتو کردن موجب سرطان می‌شود؟!
کد خبر : ۶۶۴۳۶

محققان سوئدی تاکید کردند که یافته‌ها زودهنگام هستند و باید مطالعات بیشتری برای تأیید هرگونه ارتباط بین خالکوبی و سرطان خون انجام شود.

کریستل نیلسن سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه لوند سوئد گفت: مردم احتمالا می‌خواهند به بیان هویت خود از طریق خالکوبی ادامه دهند، بنابراین بسیار مهم است که ما به عنوان یک جامعه بتوانیم از ایمن بودن آن مطمئن شویم. خوب است بدانید که خالکوبی می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد و اگر علائمی را تجربه کردید که فکر می‌کنید می‌تواند به خالکوبی شما مرتبط باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

در مطالعه تیم نیلسن، آنها پاسخ‌های پرسشنامه‌ای را که توسط تقریبا ۴۲۰۰ بزرگسال پر شده بود، بررسی کردند که حدود ۱۴۰۰ نفر از آنها بین سنین ۲۰ تا ۶۰ سال به سرطان لنفوم مبتلا شده بودند.

نیلسن در بیانیه خبری دانشگاه گفت: پس از در نظر گرفتن سایر عوامل مرتبط ـ مانند سیگار و سن ـ متوجه شدیم خطر ابتلا به لنفوم بین افرادی که خالکوبی شده بودند ۲۱ درصد بیشتر بود. لنفوم یک نوع سرطان خون نادر است و نتایج اکنون نیاز به تأیید و بررسی بیشتر در سایر مطالعات دارد.

محققان پی بردند که اندازه یک خالکوبی از نظر کوچک یا بزرگ بودن تفاوتی در خطر لنفوم ایجاد نکرد.

نیلسن گفت: ما هنوز دلیل این موضوع را نمی‌دانیم. تنها می‌توان حدس زد که یک خالکوبی ـ صرف نظر از اندازه ـ باعث ایجاد التهاب با درجه پایین در بدن می‌شود که به نوبه خود می‌تواند باعث سرطان شود؛ بنابراین تصویر پیچیده‌تر از آن چیزی است که در ابتدا فکر می‌کردیم.

وی توضیح داد: ما می‌دانیم که وقتی جوهر خالکوبی به پوست تزریق می‌شود، بدن آن را به عنوان چیزی خارجی که نباید وجود داشته باشد تعبیر می‌کند و سیستم ایمنی بدن فعال می‌شود. بخش بزرگی از جوهر به دور از پوست، به غدد لنفاوی که در آن رسوب می‌کند، منتقل می‌شود.

گروه نیلسن قصد دارند مطالعات بیشتری در مورد اینکه آیا خالکوبی ممکن است با اشکال دیگر سرطان ارتباط داشته باشد یا خیر، انجام دهند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر