برای نهضت ملی مسکن چه میزان آورده لازم است؟!

در بهمن ۱۴۰۱ میزان پیشنهاد آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن ۲۰۰ میلیون تومان اعلام شده بود اما اکنون خبری از سرنوشت بررسی این پیشنهاد نیست.
برای نهضت ملی مسکن چه میزان آورده لازم است؟!
کد خبر : ۶۶۸۲۱

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه‌سازان در گفت‌وگویی با بیان اینکه متقاضیان در زمان طرح مسکن مهر باید دارای حداقل 400 میلیون تومان آورده بودند، اظهار کرد : در طرح ملی مسکن نیز اعلام شده است که متقاضیان در یک بازه مشخص باید اقساط 40 میلیون تومانی پرداخت کنند.

وی ادامه داد: البته واقعیت این است که اکثر متقاضیان این طرح توان پرداخت این آورده را ندارند و براین اساس با هدف ساخت پروژه‌ها و خانه‌دار کردن سریع مردم،‌ به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد دادیم از توان مالی بخش خصوصی در قبال سهم از پروژه استفاده شود.

رئیس انجمن انبوه‌سازان در ادامه با بیان اینکه متأسفانه مسئولان قبلی وزارت راه یا اطلاعی از وضعیت متقاضیان نداشتند یا این‌که پیشنهاد ما را نمی‌پذیرفتند، افزود: خوشبختانه در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی، وضعیت تغییر کرده است و براساس جلسه‌ای که با وزیر راه داشتیم و تکرار پیشنهاد انبوه‌سازان و این نکته که مردم توان پرداخت اقساط آورده را ندارند، پیشنهاد استفاده از توان مالی بخش خصوصی مطرح شد که وزیر راه و شهرسازی آن را پذیرفت.

وی همچنین از دستور وزیر راه و شهرسازی برای بررسی پیشنهاد انبوه‌سازان خبر داد و اظهار کرد:‌ در رابطه با قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن نیز پیشنهاد 7.9 میلیون تومانی با احتساب شاخص تعدیل سه‌‌ماهه سوم سال 1401 را برای هر مترمربع ارائه کرده‌ایم.

رئیس انجمن انبوه‌سازان با اشاره به این‌که ساخت بخشی از واحدهای نهضت ملی مسکن آغاز شده است، تصریح کرد:‌ به‌عنوان مثال هزینه ساخت یک واحد 100متری حدود یک میلیارد تومان است. 

وی ادامه داد: حدود 300 میلیون از این مبلغ را وام پوشش می‌دهد و 700 میلیون تومان دیگر را بایستی متقاضیان پرداخت کنند و طبق پیشنهاد انبوه‌سازان 500 میلیون تومان از این مبلغ را بخش خصوصی تأمین می‌کند و متقاضیان 200 میلیون تومان آورده خواهند داشت.

اما از سوی دیگر در حالی سرنوشت دستور وزیر راه  وشهرسازی مشخص نیست که در برخی پروژه‌های افتتاح شده نهضت ملی مسکن شهر جدید پرند، متقاضیان حدود 700 میلیون تومان آورده را واریز کرده‌اند و حتی اوایل ماه گذشته، آرش صیادی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند در حاشیه بازدید رسانه‌ها از پروژه‌های نهضت ملی مسکن شهر پرند، اظهار کرده بود که، در دولت سیزدهم ساخت حدود 30 هزار واحد نهضت ملی مسکن آغاز شده است. ساخت حدود 3700 واحد اقدام ملی مسکن ابتدای سال 1400 و انتهای دولت دوازدهم آغاز شد. 

وی با یادآوری اینکه عملیات اجرایی پروژه‌های نهضت ملی مسکن پرند از تیرماه سال 1401 آغاز شد، ادامه داد: حدود 4000 واحد مسکن شامل نهضت ملی مسکن، مسکن مهر و پروژه‌های مشارکتی از دهه فجر سال گذشته آماده افتتاح است، اما به دلیل عدم تامین زیرساخت ها از سوی دستگاه‌های خدمات‌رسان قابل واگذاری نیست.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند، همچنین گفته بود که از این تعداد 1700 واحد نهضت ملی مسکن، 700 واحد مسکن مهر و مابقی پروژه‌ای مشارکتی است.

صیادی با پیش بینی افتتاح 4000 واحد مسکن تا تابستان، افزود: طبق مصوبه شورای عالی مسکن هزینه‌های اجرای تاسیسات آب، برق و فاضلاب باید یک سوم توسط وزارت نیرو، یک سوم توسط وزارت راه و یک سوم از سوی استانداری‌ها تامین شود که وزارت راه از محل منابع صندوق ملی مسکن این کار را انجام داده است.

وی همچنین درباره قیمت ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن گفت: آورده متقاضیان این طرح 650 تا 700 میلیون تومان است و هزینه ساخت هر مترمربع در حال حاضر حدود 10 میلیون تومان است.

 

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر