جزئیات جدید از حادثه هولناک معدن شازند | تلاش برای یافتن مفقودین

معاون سیاسی استانداری مرکزی اعلام کرد: به دلیل حجم آوار کار جستجو سخت و دشوار است.
جزئیات جدید از حادثه هولناک معدن شازند | تلاش برای یافتن مفقودین
کد خبر : ۶۷۶۶۳

بهنام نظری در خصوص آخرین وضعیت جستجوی دو تن از مفقودین حادثه ریزش معدن در شازند اظهار کرد: حجم بالای آوار و وزن بالای سنگ‌های ریزش کرده که به بیش از ۳۰۰ تن می‌رسد کار جستجو و آواربرداری را سخت و دشوار کرده است.

وی گفت: براساس گمانه زنی های برخی از کارگران در خصوص محل فعالیت ماشین آلات معدن و نیز با استفاده از سنگ‌های زنده یاب و جسدیاب برای جستجوی مفقودین و همچنین دستگاه‌های فلزیاب برای ردیابی ماشین‌آلات عملیات آواربرداری و پیداکردن مفقودین با حضور تیم فنی و مهندسی ادامه دارد.

وی با بیان اینکه روز گذشته پیکر دو تن از مفقودین پیدا شد، افزود: با تاریکی هوا گرچه فعالیت تیم امدادی و مهندسی ادامه داشت، اما با روشن شدن هوا از ساعت ۴.۳۰ بامداد امروز جلسه مدیریت بحران در نقطه محل وقوع حادثه تشکیل شد و تقسیم وظایف مجددا مورد تاکید قرار گرفت. چند دستگاه اکیپ فنی در محل مستقر هستند و، چون نیاز به دستگاه‌های ویژه بود، دستگاه‌ها شبانه از شهرستان محلات و برخی شهر‌های همجوار به محل ریزش معدن منتقل شد.

معاون استاندار مرکزی با بیان اینکه بعید است مفقودین با این حجم آوار زنده مانده باشند، گفت: تلاش خواهیم کرد که با کردن پیداکردن مفقودین خانواده‌های آنها از دل نگرانی خارج شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امروز احتمال پیدا شدن مفقودین وجود دارد، گفت: در چنین شرایطی با حجم بالای آوار نمی‌توان زمان مشخصی برای یافتن مفقودین اعلام کرد، اما تلاش خواهیم کرد که در سریعترین زمان ممکن عملیات جستجوی مفقودین به اتمام رسیده و در ادامه، کار آواربرداری و سنگ برداری از محل ریزش معدن ادامه پیدا کند که حجم بالای آوار و ریزش سنگ‌ها نشان می‌دهد عملیات آواربرداری زمان‌بر باشد.

نظری گفت: یک اصل مهم در عملیات جستجوی مفقودین حوادث این چنینی این است که در خلال جستجو، تیم امدادی و فنی مهندسی دچار حادثه جدید نشوند چرا که سنگ‌ها لرزان بوده و پایه ثابتی ندارند و به محض هرگونه بی‌احتیاطی احتمال وقوع خطر حادثه جدید دور از انتظار نیست. اگر روند عملیات جستجو کند است به این دلیل است که جوانب احتیاط رعایت و ایمن سازی برای پیشگیری از حادثه جدید انجام می‌شود. چنانچه ایمن سازی و جوانب احتیاط در حین عملیات انجام نشود احتمال وقوع اتفاق تلخ دیگری وجود دارد که شرایط را نگران کننده خواهد کرد.

معاون استاندار مرکزی با بیان اینکه اکیپ‌های متعدد امدادی، فنی و مهندسی، امنیتی و انتظامی در محل وقوع حادثه مستقر هستند و محل ریزش معدن در وضعیت قرمز مورد مراقبت قرار گرفته تا از ورود افراد برای پیشگیری از وقوع حادثه جلوگیری شود، گفت: اکیپ برق، شبانه اقدام به روشن کردن منطقه کرده و همه دستگاه‌های اجرایی دست به دست هم دادند تا عملیات در نهایت آرامش و امنیت انجام شود.

وی با اشاره به اینکه این احتمال وجود دارد که عملیات شبانه جستجو با درصد خطای بالاتری انجام شود، گفت: پس از گمانه زنی در مورد نقاط محبوس شدن مفقودین و ماشین آلات آنها که شب گذشته انجام شد، کار جستجو با روشن شدن هوا شدت گرفت.

نظری تصریح کرد: با روشن شدن هوا عملیات نقطه زنی و سنداژ برای شناسایی محل دقیق مفقودین که از شب گذشته آغاز شده بود به صورت فنی و تکنیکی با بهره گیری از تمام توان دستگاه‌های اجرایی شدت گرفته است.

وی افزود: ساعت ۱۲ امروز جلسه ستاد مدیریت بحران در محل وقوع حادثه تشکیل و گزارش اکیپ‌های امدادی و فنی مهندسی در جلسه ارائه و میزان پیشرفت گزارش می‌شود و چنانچه نیاز به امکانات بیشتری باشد تامین خواهد شد و گزارش آخرین وضعیت عملیات امداد و نجات و جستجوی مفقودین به اطلاع مردم رسانده خواهد شد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر