زنگ خطر پشه آئدس به صدا درآمد!/ پشه آئدس خطرناک تر از ویروس کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به عنوان یک دستگاه نظارتی و هشدار دهنده در موضوع پشه مهاجم آئدس است، عنوان کرد: دانشگاه موظف است موضوع آئدس را به عنوان یک زنگ خطر برای استان و کشور اطلاع رسانی کند.

زنگ خطر پشه آئدس به صدا درآمد!/ پشه آئدس خطرناک تر از ویروس کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به عنوان یک دستگاه نظارتی و هشدار دهنده در موضوع پشه مهاجم آئدس است، عنوان کرد: دانشگاه موظف است موضوع آئدس را به عنوان یک زنگ خطر برای استان و کشور اطلاع رسانی کند چرا که در صورت کم توجهی سایر دستگاه‌های متولی و بروز بیماری‌های منتقله از پشه مهاجم آئدس از جمله تب دنگی، موج عظیمی از همه گیری در کشور ایجاد می‌شود که عواقب آن مشکلات زیادی را در همه ابعاد برای کشور به وجود می‌آورد.
غلامعلی جاودان افزود: ضرورت بهسازی محیط با نقش تعیین کننده فرمانداران، بخشداران و دهیاران و حمایت همه جانبه دستگاه‌ها، توجه به بخش آموزش سلامت با استفاده از ظرفیت سفیران سلامت مدارس، صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی و برآورد هزینه‌ها و تشکیل کمیته بودجه برای تأمین اعتبارات لازم، نظارت و ارزشیابی و در نهایت درمان از موارد حائز اهمیت است که باید به آن‌ها توجه جدی داشت.
عبدالجبار ذاکری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، اقدامات و برنامه‌های پیشگیری و مقابله با پشه مهاجم آئدس در هرمزگان، افزود: یکی از مباحث بسیار مهم، مشارکت بین بخشی و جلب مشارکت مردمی در پیشگیری از بیماری‌های منتقله از آئدس با استفاده از ظرفیت‌های موجود است.
ذاکری با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در موضوعات مختلف به ویژه بهسازی محیط از برخی ادارات و سازمان‌ها گلایه‌مند است؛ چرا که با توجه به مصوبات جلسات قبلی هنوز شاهد کم توجهی در این امور هستیم، تصریح کرد: منظور از بهسازی محیط، بهسازی ۱۰۰ درصدی است، زیرا حتی ۱۰ درصد از عوامل و شرایط مناسب برای تخم ریزی یا لارو پشه می‌تواند خطر ساز باشد.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان نیز بر دو موضوع مهم بهسازی محیط و آموزش به عنوان اولویت‌های اصلی تاکید کرد و گفت: مواردی از جمله تعیین تکلیف ساختمان‌های نیمه کاره و رها شده، چاله‌های آسانسور و فضا‌های مناسب تخم ریزی و لانه گزینی پشه‌های آئدس در سطح شهر‌ها در گزارشات دانشگاه علوم پزشکی به عنوان چالش‌ها مطرح شده است که نظام مهندسی و شهرداری باید در اسرع وقت نسبت به پیگیری و رفع آن‌ها اقدام کنند.
احسان کامرانی از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خواست اطلاعات و محتوای مرتبط با موضوع آئدس در راستای آموزش عمومی برای گرو‌های سنی مختلف در اختیار صدا و سیما، فرمانداران، بخشداران و سازمان تبلیغات اسلامی قرار دهد تا آگاه سازی عمومی با دقت و سرعت بیشتری در جامعه صورت گیرد.
وی ادامه داد: در بحث بهسازی محیط، شهرداری‌ها و دهیاری می‌توانند در کل شهرستان، شورای بخش و شورای شهر به صورت ضربتی این آموزش‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.
دستور کار دوم ستاد استانی مقابله با کرونا وضعیت بیماری کرونا و آنفلوآنزا بود که پس از اعلام گزارش دانشگاه علوم پزشکی، حاضرین به بحث و تبادل نظر پرداختند.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: هم اکنون ۵ شهرستان هرمزگان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند و در هفته‌های اخیر شاهد روند افزایشی مختصر بیماران بستری کرونایی در استان هستیم که از علل اصلی آن رعایت نکردن دستورالعمل‌ها و استفاده کمتر از ماسک است.
طیبه رازنهان افزود: هم اکنون میزان استفاده از ماسک به کمتر از ۳۵ درصد رسیده و استقبال مردم از انجام نمونه گیری کووید کاهش محسوسی داشته است که این موضوع میزان نگرانی از ایجاد موج جدید بیماری را دوچندان می‌کند.
پشه آئدس رابیشتر بشناسیم
ببر آسیایی یا همان پشه آئدس دارای ۲ بال فعال و یک جفت بال تحلیل رفته به نام هالتر، خرطوم بلند با قطعات دهانی گزنده، مکنده در جلو سر، وجود فلس‌های کوتاه و متراکم روی سینه، پا و رگ بال‌ها، رگ‌بندی مشخص بال و بندبند بودن روی شکم، پوشیده بودن سینه از فلس‌های قهوه‌ای تیره یا متمایل به سفید است .
راه تولید مثل این پشه، تخم‌گذاری در آب‌های راکد است و قادر خواهد بود در کوچک‌ترین آب‌های سطحی مانند آب گلدان، پشت کولرها و چاله‌ها ، تخم ریزی کند.
تب دنگی که از آن به عنوان &#۳۹;تب استخوان شکن&#۳۹; نیز یاد می شود، یکی از بیماریی هایی است که از طریق آئدس منتقل می شود.
درد شدید حاصل از این بیماری به گونه ای است که فرد تصور می کند، استخوان هایش در حال شکستن هستند و از همین رو نیز به تب استخوان شکن معروف شده است.
آئدس نیازی به مجوز ورود ندارد
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه اواخر بهمن ماه امسال پشه آئدس در بندرلنگه مشاهده شده، گفت: تاکنون هیچکدام از بیماری های قابل انتقال از طریق این پشه از جمله تب دنگی و زیکا در استان کشف نشده،  اما خطر آن بسیار جدی است.
دکتر فاطمه نوروزیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به تازگی آئدس در برخی از کشورها شیوع بالایی داشته و در  برخی کشورهای همسایه از جمله پاکستان و کشورهای عربی نیز مشاهده شده است .
وی ادامه داد: هرمزگان از جمله استان هایی است که مراودات بسیاری با کشورهای همسایه دارد و شاهد ورود و خروج بالای اتباع بیگانه چه به صورت مجاز و یا غیرمجاز در این استان هستیم که این مساله هرمزگان را در معرض خطر بالای ورود این پشه و احتمال استقرار آن قرار داده است زیرا که ببر آسیایی برای ورود و خروج از مرزها نیازی به مجوز ندارد.
وی تصریح کرد: ورود لاستیک‌های مستعمل، نی‌های بامبوی وارداتی، کالاها و اجناس وارد شده از کشورهای آلوده از طریق کشتی و هواپیما، از جمله راه‌های انتقال و ورود این پشه به کشور است.
به گفته وی ببر آسیایی در هر خونخواری چندین نفر را می‌گزد و این تغذیه مکرر، موجب بیماری‌های خونریزی دهنده تب دنگی، چیکونگونیا و ویروس زیکا می شود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: هشدارهای لازم به مسوولان مناطق پرخطر استان داده شده و برنامه ریزی هایی نیز در جهت بیماریابی فعال به منظور پیشگیری از گسترش این ویروس صورت گرفته و تله گذاری هایی نیز انجام شده است.
بهسازی محیط مهمترین راه کنترل پشه آئدس است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از تب دنگی در استان مشاهد نشده، گفت: آئدس در ساعات فعالیت انسان خونخواری می‌کند و استفاده از پشه بند کمکی در پیشگیری از گزش آن نمی‌کند.
دکتر محمود حسین پور ابراز داشت: مناطق مرطوب، لاستیک‌های فرسوده و آب‌های راکد از جمله عمده ترین مناطق رشد پشه آئدس است و بهسازی محیط مهمترین عامل در جهت کنترل این پشه است.
وی افزود: نمی توانیم به طور صد در صد اعلام کنیم این پشه ها حتما موفق به بقا در استان می شوند ، اما برای مقابله با آن باید آماده باشیم.
حسین پور تصریح کرد: با توجه به احتمال بالای ورود آئدس به استان هرمزگان از طریق مرزهای دریایی، مراقبت حشره شناسی آئدس در برخی شهرهای بندری استان در حال انجام است.
این مقام مسوول گفت: با توجه به اینکه پشه آئدس از چندین نفر در طول روز تغذیه و خون خواری می کند و از سویی دیگر از قدرت پروازی و تکثیر بالایی برخوردار بوده، مبارزه با آن سخت است.
حسین پور بیان داشت: در صورت استقرار و بقای آئدس در هرمزگان، نیازمند صرف هزینه بالایی برای مهار آن هستیم و از همین رو اقدامات پیشگیرانه و بیمار یابی فعال از مهمترین برنامه های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برای مقابله با آن است.
وی با تاکید بر همکاری برخی از دستگاه ها از جمله شهرداری ها برای مقابله با آئدس، گفت: با توجه به اینکه یکی از محل های زندگی این پشه در میان لاستیک و لنج های فرسوده است ،شهرداری ها و دهیاری ها باید با همکاری شبکه های بهداشت و درمان تمهیدات لازم جهت جمع‌آوری قایق ها و لاستیک های فرسوده را فراهم کنند.
این مقام مسوول ابراز داشت: جابه جایی و از بین بردن لاشه لنج‌های فرسوده به علت اینکه مکانی مناسب برای رشد پشه و تخم‌گذاری است،  جمع‌آوری سریع و روزانه زباله‌ها و لاستیک‌های فرسوده در محوطه های بندری و گمرکی، از بین بردن نخاله‌های ساختمانی، نیزارها و  آب‌های راکد در حاشیه خورها و سواحل از اقدام‌های ضروری جهت پیشگیری از انتقال و شیوع بیماری در منطقه است.
پشه آئدس خطرناک تر از ویروس کرونا
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بندر خمیر گفت: آئدس به مراتب خطرناک‌تر از ویروس کروناست و وجود آن می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
دکتر معصومه شکری زاده افزود: پشه آئدس نخستین بار در شهرستان بندرلنگه در غرب هرمزگان مشاهده شده که یک پشه به تنهایی قادر به گزیدن چندین فرد را دارد.
وی بیان داشت: برای جلوگیری از ورود این پشه به شهرستان خمیر، هم اکنون با همکاری شهرداری های بندرخمیر و بندرپل قایق های فرسوده به عنوان یکی از مکان های تجمع این پشه ها وارونه شده است.
رییس شبکه بهداشت و درمان خمیر اظهارداشت: لاستیک های فرسوده و مستهلک نیز یکی دیگر از محل های تجمع این نوع پشه ها هستند که در برخی از نقاط شهرستان جمع آوری و معدوم شده است.وی نسبت به لزوم هوشیاری و آگاه سازی بخش های مختلف جامعه و حساس سازی مردم و جلوگیری از ورود پشه به شهرستان خمیر هشدار داد.

دیگر رسانه ها

ویدئو

ارسال نظر