این بیماری کشنده در کمین کودکان است | ابتلای بیش از یک میلیون کودک

عدم دسترسی به انسولین و عدم تشخیص و یا تاخیر در تشخیص دیابت نوع یک منجر به کتواسیدوز دیابتی، علت شایع مرگ در کودکان و جوانان مبتلا به دیابت است.
این بیماری کشنده در کمین کودکان است | ابتلای بیش از یک میلیون کودک
کد خبر : ۴۹۹۹۹

به گفته یک متخصص بیش از ۱.۲ میلیون کودک و نوجوان در جهان (تا ۱۹ سال) با دیابت نوع یک زندگی می‌کنند.


علیرضا مهدوی در آستانه روز جهانی دیابت درباره نام‌گذاری یک روز جهانی برای بیماری دیابت با اشاره به شعار امسال این روز مبنی بر "دیابت: شناخت خطرات، اقدام موثر"، توضیح داد: در پاسخ به سیر صعودی بروز دیابت در جهان از سال ۱۹۹۱ میلادی، فدراسیون بین‌المللی دیابت و (IDF) و سازمان بهداشت جهانی روزی در تقویم به این بیماری اختصاص یافت. 

وی افزود: علت انتخاب ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) به عنوان روز جهانی دیابت به مناسبت سالروز تولد "فردریک بانتینگ" (کاشف انسولین) است. روز جهانی دیابت توسط ۲۳۰ عضو IDF در ۱۷۰ کشور جهان گرامی داشته می‌شود.

دیابت؛ از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر


وی با اشاره به اینکه دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر در جهان است، گفت: این بیماری چهارمین یا پنجمین علت مرگ در اکثر کشور‌های توسعه یافته است. در کشور‌هایی که از نظر اقتصادی در حال توسعه هستند نیز شواهدی علمی مبنی بر اپیدمی این بیماری وجود دارد.


وی با تاکید بر اینکه علاوه بر دیابت، اختلال تحمل گلوکز (IGT) نیز یکی از معضلات بزرگ در زمینه سلامت است، تصریح کرد: مبتلایان به اختلال تحمل گلوکز بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی - عروقی هستند. 

انواع دیابت را بشناسید


معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دیابت یک بیماری جدی و طولانی‌مدت است، تصریح کرد: دیابت زمانی رخ می‌دهد که بدن یا نمی‌تواند انسولین تولید کند یا نمی‌تواند به طور موثر از آن استفاده کند. به طور کلی دیابت در سه گروه دیابت نوع یک، نوع ۲ و دیابت بارداری طبقه‌بندی می‌شود.


ابتلای بیش از یک میلیون کودک به دیابت نوع یک


وی با بیان اینکه دیابت نوع یک بیماری دوران کودکی و نوجوانی است، اظهار کرد: البته دیابت نوع یک می‌تواند در هر سنی رخ دهد و حداقل در حال حاضر نمی‌توان از آن پیشگیری کرد؛ اما در صورت تامین دائمی انسولین، آموزش، خودمراقبتی و اندازه‌گیری قندخون، مبتلایان به دیابت نوع یک می‌توانند در سلامت زندگی کنند؛ ولی به طور کلی هیچ مداخله موثر و ایمنی در حال حاضر برای پیشگیری از دیابت نوع یک وجود ندارد. بیش از ۱.۲ میلیون کودک و نوجوان در جهان (تا ۱۹ سال) با دیابت نوع یک زندگی می‌کنند.

به گفته وی، عدم دسترسی به انسولین و عدم تشخیص و یا تاخیر در تشخیص دیابت نوع یک منجر به کتواسیدوز دیابتی، علت شایع مرگ در کودکان و جوانان مبتلا به دیابت است.

افزایش بروز دیابت نوع ۲ در جوانان


وی افزود: دیابت نوع ۲ معمولا بیماری میانسالان و سالمندان است؛ اما طی سال‌های اخیر به علت افزایش میزان چاقی، عدم تحرک بدنی و رژیم غذایی نامناسب در گروه سنی نوجوانان و جوانان نیز به طور فزاینده‌ای دیده می‌شود.

مهدوی با اشاره به اینکه حدود ۹۰ درصد دیابت در سراسر جهان دیابت نوع ۲ گزارش شده است، گفت: آموزش، خودمراقبتی و پیروی از شیوه زندگی سالم و استفاده از دارو در کنترل بیماری موثر است. دیابت نوع ۲ قابل پیشگیری است و در برخی موارد در اوایل بیماری قابل بهبود است.

شیوع دیابت در جهان چگونه است؟


او درباره وضعیت بروز دیابت در جهان، بیان کرد: تعداد مبتلایان به دیابت در گروه سنی ۲۰ تا ۷۹ سال در سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۳۷ میلیون نفر بود و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۴۵ از مرز ۷۸۴ میلیون نفر بگذرد. از طرفی هزینه‌های بهداشتی _ درمانی ناشی از دیابت در سال ۲۰۲۱ حداقل ۹۶۶ میلیارد دلار بوده است که این مقدار در سال ۲۰۴۵ بالغ بر ۱۰۵۴ میلیارد دلار خواهد شد.

بی‌اطلاعی ۲۳۰ میلیون مبتلا به دیابت از بیماری خود


مهدوی با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به دیابت نوع یک و نوع ۲ در جهان درحال افزایش است، اظهار کرد: متاسفانه بیش از ۷۵ درصد بیماران در کشور‌های با درآمد کم و متوسط زندگی می‌کنند و نیمی از مبتلایان به دیابت یعنی بیش از ۲۳۰ میلیون نفر هم از بیماری خود بی‌خبر هستند.

وی با بیان اینکه دیابت سالانه عامل مستقیم ۶.۷ میلیون مرگ در دنیا است، تصریح کرد: این درحالی است که با اصلاح سبک زندگی تا ۷۰ درصد می‌توان از بروز بیماری دیابت نوع۲ پیشگیری کرد؛ زیرا کنترل عوامل خطر ابتلا به دیابت تا ۱۱ درصد از کل هزینه مراقبت‌های بهداشتی می‌کاهد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر