اگر دائماً با رفلاکس معده مبارزه می‌کنید این نکات را رعایت کنید

نوشیدنی‌های گرم مانند قهوه، چای و شکلات داغ نیز می‌توانند اسید معده را افزایش دهند و باعث افزایش رفلاکس اسید شوند.
اگر دائماً با رفلاکس معده مبارزه می‌کنید این نکات را رعایت کنید
کد خبر : ۵۳۳۳۳

اگر دائماً با رفلاکس معده مبارزه می‌کنید، زمستان ممکن است زمان مناسبی برای افراط در مصرف غذا‌ها و رعایت نکردن عادات زندگی سالم باشد.

رفلاکس اسید یا بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)، یک بیماری شایع گوارشی است که زمانی رخ می‌دهد که اسید معده به مری برگردد و علائمی مانند سوزش سر دل، درد قفسه سینه و سنگینی را ایجاد کند. این بیماری معمولاً توسط عوامل سبک زندگی مانند مصرف مواد غذایی ناسالم، مصرف الکل، سیگار کشیدن و افزایش وزن شدید ایجاد می‌شود. علاوه بر این بسیاری از مردم همچنین متوجه می‌شوند که علائم اسیدیته و سوزش سر دل در طول زمستان به اوج خود می‌رسد یا بدتر می‌شود، به همین دلیل است که افرادی که معمولا سوء هاضمه را تجربه می‌کنند باید مراقب محرک‌ها باشند.

دکتر بالاجی موسونوری، دانشیار گروه گوارش و کبد، کالج و بیمارستان پزشکی Kasturba، MAHE، Manipal، ارتباط بین علائم زمستان و GERD و آنچه می‌توان برای مدیریت آن‌ها انجام داد را توضیح می‌دهد.

آیا رفلاکس اسید در زمستان بدتر می‌شود؟

به گفته دکتر موسونوری، هیچ ارتباط مستقیمی بین رفلاکس اسید و فصل زمستان وجود ندارد. وی گفت: «با این حال، زمستان می‌تواند به طور غیرمستقیم بر شدت علائم برای برخی افراد تأثیر بگذارد.» برخی از عواملی که ممکن است در بدتر شدن علائم ریفلاکس اسید نقش داشته باشند عبارتند از:

عوامل غذایی

در طول زمستان، بسیاری از مردم تمایل به مصرف غذا‌های سنگین، چرب و تند دارند که می‌تواند علائم رفلاکس اسید را افزایش دهد. یک مطالعه منتشر شده در مجله Neurogastroenterology and Motility نشان داد که غذا‌هایی مانند خورشت‌های تند، غذا‌های سرخ شده، دونات، نان، نودل رامن، قهوه، پیتزا، کیک برنج و هات داگ از جمله محرک‌های اسیدی علائم رفلاکس مکرر هستند.

دکتر موسونوری گفت: «این غذا‌ها می‌توانند اسفنکتر تحتانی مری را شل کنند، این اسفنکتر ماهیچه‌ای است که مسئول جلوگیری از ورود اسید معده به مری می‌باشد.»

علاوه بر این، نوشیدنی‌های گرم مانند قهوه، چای و شکلات داغ نیز می‌توانند اسید معده را افزایش دهند و باعث افزایش رفلاکس اسید شوند.

کاهش فعالیت بدنی

چاقی یکی از عوامل خطر اصلی رفلاکس اسید است. اگر از رفلاکس اسید رنج می‌برید، حفظ وزن مناسب و سالم بسیار برای شما مهم است. از آنجایی که بسیاری از افراد در طول زمستان از فعالیت بدنی منظم فاصله می‌گیرند، این کار می‌تواند به افزایش وزن و در نتیجه بدتر شدن علائم GERD منجر شود.

عادات سبک زندگی ناسالم

علاوه بر افزایش وزن ناسالم و خوردن غذا‌های فرآوری شده و تند، عادات خاصی مانند نوشیدن الکل و سیگار کشیدن نیز می‌تواند باعث رفلاکس اسید معده به مری شود. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، محققان مصرف الکل را به عنوان یک عامل خطر مهم برای GERD شناسایی کردند. این مطالعه آسیب سلولی بالقوه را در پوشش‌های مری و معده به دلیل الکل برجسته کرد که هم بر عملکرد مری در افراد سالم تأثیر می‌گذارد و هم علائم را در افراد مبتلا به التهاب مری تشدید می‌کند.

نکاتی برای مدیریت سوء هاضمه زمستانی

مدیریت سوء هاضمه در زمستان شامل ترکیبی از اصلاح سبک زندگی، تغییرات رژیم غذایی و مداخلات پزشکی است. این موارد شامل:

به سراغ وعده‌های غذایی سبک‌تر و زود هضم بروید و به جای یک وعده غذایی سنگین، وعده‌های کوچک و مکرر بخورید و از غذا‌های محرک مانند غذا‌های سرخ‌شده، غذا‌های تند، مرکبات، کافئین و نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید.
غذا‌های پرفیبر مانند غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و پروتئین‌های بدون چربی را انتخاب کنید.
برای جلوگیری از کم آبی و کمک به هضم غذا در زمستان هیدراته بمانید.
فعالیت بدنی منظم داشته باشید.
در صورت رفلاکس اسید معده در شب، با گذاشتن چند بالش سر خود را از تخت خود بالاتر بیاورید.
اگر علائم از بین نرفت با یک متخصص گوارش مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند دارو‌هایی را تجویز کنند که ممکن است به کنترل علائم شما کمک کند.
اگر علائم همچنان بدتر شوند، باید یک آزمایش آندوسکوپی برای بررسی هر گونه زخم و درمان مناسب بیماری انجام دهید و تحت نظر پزشک بمانید.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر