اکسیر جوانی ایران چیست ؟ | قارچ سیاه 300 میلیون تومان

با این حال باید بدانید این ذخیره طبیعی ایران بسیار ارزشمند و گرانبهاست. به قارچ ترافل که مصارف بی‌شمار دارویی هم دارد اکسیر جوانی هم گفته می‌شود.
اکسیر جوانی ایران چیست ؟ | قارچ سیاه 300 میلیون تومان
کد خبر : ۵۳۷۰۴

هرازگاهی خبر کشف محموله‌های قاچاق قارچ ترافل ایرانی از جنگل‌های بلوط و هیرکانی ایران در رسانه‌های کشور منتشر می‌شود. اما ۲سال پیش بود که بزرگ‌ترین محموله قاچاق قارچ ترافل به وزن ۱۶تن در مرز بازرگان کشف و ضبط شد.

کارشناسان ارزش این محموله که قرار بود در پوشش میوه به اسلونی صادر شود را بیش از ۹۰میلیون یورو (۴۵۰۰میلیارد تومان) تخمین زدند.

یک‌ماه پیش از آن نیز محموله قاچاق دیگری به وزن ۴تن در گمرک پلدشت استان آذربایجان‌غربی کشف و به مقامات قضایی تحویل شد. با اینکه خرید و فروش و برداشت قارچ منحصر به فرد و دارای ارزش غذایی بی‌نظیر ترافل که گونه گیاهی وحشی ایران است، از چند سال قبل ممنوع شد و جرایم سنگینی برای متخلفان پیش‌بینی شد، اما قاچاق ترافل و فروش این محصول در بازار‌های داخلی و خارجی و سایت‌های خرید و فروش ایرانی به قدری زیاد است که هنوز برای قاچاقچیان سودآور است. سودی که آثار و تبعات زیانبار برای محیط‌زیست و ذخایر گیاهی کشور دارد.

ترافل نوعی قارچ خوراکی است که در گونه‌های مختلف به رنگ‌های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه یافت می‌شود؛ ولی کمیاب‌ترین نوع آن دارای پوسته سیاه رنگ است. ۲نوع سیاه و سفید این قارچ گران‌قیمت‌ترین قارچ‌های زیرزمینی هستند.

اکسیر جوانی ایران

الماس سیاه در نقاط بیابانی، سردسیر، گرمسیر و حتی جنگل‌های گلستان و گیلان یافت می‌شود. این قارچ بسیار کمیاب و نادر است و کاشت و بهره‌وری از آن فرایند بسیار سخت و پر دردسری دارد. با این حال باید بدانید این ذخیره طبیعی ایران بسیار ارزشمند و گرانبهاست. به قارچ ترافل که مصارف بی‌شمار دارویی هم دارد اکسیر جوانی هم گفته می‌شود.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر