نکات مهم درباره رابطه‌ی رنگ چشم با وضعیت سلامتی

جالب است بدانید، رنگ چشم افراد می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت سلامتی فرد را نشان دهد. بخش رنگین چشم که از آن به عنبیه یاد می‌شود، در افراد و نژاد‌های گوناگون متفاوت است و محققان دریافتند رنگ چشم افراد رابطه‌ای عجیب با تحمل درد در افراد، سرعت ذهن، شخصیت و هر آنچه مربوط به سلامتی است، دارد.
نکات مهم درباره رابطه‌ی رنگ چشم با وضعیت سلامتی
کد خبر : ۵۳۸۴۷

افراد با هر رنگ چشم شخصیت متفاوتی دارند. علاوه بر این رنگ چشم بر روی سرعت ذهن و میزان تحمل درد و.. تاثیرگذار است و چشم آبی‌ها مزایایی دارند و چشم قهوه ای‌ها قدرت هایی.


رابطه‌ی رنگ چشم با تحمل درد چیست؟

جالب است بدانید، رنگ چشم افراد می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت سلامتی فرد را نشان دهد. بخش رنگین چشم که از آن به عنبیه یاد می‌شود، در افراد و نژاد‌های گوناگون متفاوت است و محققان دریافتند رنگ چشم افراد رابطه‌ای عجیب با تحمل درد در افراد، سرعت ذهن، شخصیت و هر آنچه مربوط به سلامتی است، دارد. 

رابطه‌ی رنگ چشم با وضعیت سلامتی

رنگ چشم‌هایی که از والدین تان به ارث برده اید، می‌تواند در وضعیت سلامتی تان و ابتلا به بیماری‌های مختلف ارتباط داشته باشد.

ارتباط رنگ چشم با بیماری‌های پوستی

افراد دارای رنگ پوست و چشمان روشن به دلیل داشتن ملانین کمتر در پوست، دارای پوست حساس تری در مقابل آفتاب هستند بنابراین خطر ابتلای آن‌ها به سرطان پوست افزایش می‌یابد بنابراین بهتر است آن‌ها همیشه از ضدآفتاب ها، برای مراقبت از پوست خود استفاده نمایند.

ارتباط رنگ چشم و مشکلات شنوایی

افراد دارای چشم روشن که در محیط پر سر و صدا کار می‌کنند، نسبت به افراد چشم قهوه‌ای بیشتر دچار مشکلات شنوایی می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که رنگدانه ملانین از اعصاب مغزی در برابر آسیب ناشی از سر و صدا محافظت می‌کند.

رنگ چشم روشن و دیابت

رنگ چشم با بیماری دیابت مرتبط است. افراد چشم آبی نسبت به افراد دیگر بیشتر به دیابت نوع یک دچار هستند و ۹ درصد از مبتلایان رنگ چشم دیگری دارند.

تحمل درد و ارتباط آن با رنگ چشم

مطالعات نشان داده است که افرادی که چشم‌های روشن تری دارند مقاومت بیشتری در مقابل درد از خود نشان می‌دهند. همچنین زنان باردار دارای چشمان روشن در زمان زایمان درد کمتری را احساس می‌کنند و پس از بارداری کمتر از دیگر زنان به افسردگی زایمان دچار می‌شوند و افکار منفی کمتری را از خود بروز می‌دهند.

۱۲ تا ۱۳ تغییر تکی در ژن‌ها سبب تعیین رنگ چشم افراد می‌شود. ژن‌های دخیل در تعیین رنگ چشم، چندین کار مختلف را انجام می‌دهند. مثلا ژن NCX-۴ که با بیان رنگ چشم تیره‌تر ارتباط دارد، سبب کنترل پروتئین‌های مختلفی می‌شود که یکی از آن‌ها با درد مرتبط است.

ارتباط رنگ چشم با نابینایی

افراد دارای رنگ چشم روشن بیش از دیگران به بیماری تحلیل ماکولای مرتبط با سن (AMD) مبتلا می‌شوند، زیرا چشم آن‌ها به نور حساسیت بیشتری دارد. در این بیماری که سلول‌های حساس به نور در عقب چشم قرار دارد شروع به از بین رفتن کرده و دید کمتر می‌شود.

ارتباط رنگ چشم و بیماری ارثی کبدی

افراد دارای رنگ پوست و چشمان روشن ملانین کمترو افراد دارای رنگ پوست و چشمان تیره دارای ملانین بیشتر هستند. مشکلات و بیماری ارثی کبدی سندورم دوبین جانسون موجب بروز رنگدانه‌های قهوه‌ای در سلول‌های کبدی می‌شود با ملانین مرتبط است.

ارتباط رنگ چشم و هوش افراد

ملانین سبب تعیین تیرگی رنگ چشم می‌شود و خاصیت عایق و نارسایی برای ارتباط الکتریکی بین سلول‌های مغزی می‌شود. در صورت افزایش ملانین در مغز، اثر بخشی و حساسیت سلول‌های مغزی افزایش یافته و عملکرد مغز بهترمی شود.

افراد دارای رنگ چشم تیره، در آزمایش هوش بهترو سریع‌تر عمل می‌کنند، زیرا ملانین به عنوان یک عایق برای اتصال بین سلول‌های مغزی عمل می‌کند و دراین صورت مغز سریع‌تر واکنش می‌دهد. هرچه ملانین بیشتری در بدن باشد، چشم‌ها تیره‌تر خواهد شد.

اما افراد دارای رنگ چشم آبی با ملاحظه‌تر و راهبردی‌تر فکر می‌کنند. افراد دارای چشم آبی در فعالیت‌هایی مانند گلف و مطالعه برای آزمون‌های پایان ترم که به طرح ریزی و ساختاربندی زمانی نیازمندند، عملکرد بهتری دارند.

شخصیت شناسی از روی رنگ چشم

قهوه‌ای تیره:

چشم‌های تقریبا سیاه در واقع قهوه‌ای تیره جز نادرترین رنگ چشم‌ها هستند. شخصیت این افراد اغلب مرموز است با این حال افراد مطلوبی تلقی می‌شوند.

قهوه‌ای:

افرادی که چشمان قهوه‌ای دارند وفادار، قابل اعتماد، محترم و نجیب هستند، اما قطعا مطیع نیستند. این افراد دو ساعت کم‌تر از افراد با چشم‌های روشن می‌خوابند، و عموما چرخه خواب کمتری دارند.

آبی:

قدرت درونی و جسمی دو ویژگی افراد چشم آبی است، اما بسیاری از افراد ممکن است آن را در شما حس نکنند در واقع اکثر مردم واقعیت شما را نمی‌بینند و ممکن است قبل از اینکه شما را بشناسند به طور منفی شما را قضاوت کنند.

ممکن است شما را خجالتی، غیرقابل اعتماد، یا ضعیف‌تر از آنچه که واقعا هستید ببینند. افراد چشم آبی احساسات خود را پنهان می‌کنند و نسبت به چیز‌های جدید هوشیار‌تر عمل می‌کنند.

تمایل چشم آبی‌ها به مصرف الکل

افراد دارای چشم آبی مایل بیشتری به مصرف الکل از خود نشان می‌دهند و بیش از افراد دارای رنگ چشم تیره، الکل مصرف می‌کنند.

نکات پایانی درباره رنگ چشم

در اصل چشم همه ما قهوه‌ای بوده است. شش هزار تا ۱۰ هزار سال پیش جهش ژنی در یک فرد در نزدیکی سواحل دریای سیاه سبب به وجود آمدن رنگ چشم آبی شده است. یک نظریه دیگر علت گسترش تغییر رنگ چشم را آب و هوای سرد و آسمان‌های تیره می‌داند.

رنگ چشم دائمی گاهی تا ۹ ماهگی و گاهی نیز تا ۱۸ ماهگی مشخص نمی‌شود، زیرا زمان برای تولید ملانین لازم است.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
نمناک
مجله زندگی
ارسال نظر