دریای خزر خطرناک شد

از اواخر وقت امروز شنبه تا عصر یکشنبه، شاهد افزایش بیشینه سرعت وزش باد در دریای خزر خواهیم بود که خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تور‌های صیادی، آسیب به شناور‌های سبک و اختلال در فعالیت‌های ساحلی و فراساحل را به دنبال دارد.
دریای خزر خطرناک شد
کد خبر : ۶۱۵۶۶

سازمان هواشناسی کشور نسبت به افزایش ارتفاع موج در دریای خزر از امروز (شنبه) تا فردا و مواج شدن خلیج فارس و تنگه هرمز در روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه هشدار داد.

بر اساس هشدار دریایی سطح زرد سازمان هواشناسی برای ۲ سامانه، از اواخر وقت امروز شنبه تا عصر یکشنبه، شاهد افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه‌ای بیش از ۲۶ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا بین یک تا ۱.۵ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های مازندران و گلستان، در دریای خزر خواهیم بود که خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تور‌های صیادی، آسیب به شناور‌های سبک و اختلال در فعالیت‌های ساحلی و فراساحل را به دنبال دارد.

منع فعالیت‌های شیلاتی و تفریحی، منع تردد شناور‌های سبک، منع ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل توصیه شده است.

همچنین به دنبال فعالیت سامانه دوم از بعدازظهر دوشنبه تا بعدازظهر سه‌شنبه، افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۶ نات (باد جنوب‌غربی) و افزایش بیشینه ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲ متر با تاکید بر مناطق ساحلی و جزایر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در نواحی شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز را در بر می‌گیرد.

اختلال در تردد‌های دریایی، خطر غرق شدن شناگر‌ها و پاره شدن تور‌های صیادی و احتمال اختلال در فعالیت‌های شیلاتی و فعالیت‌های سکو‌های نفتی از جمله مخاطرات این شرایط جوی است.

منبع :
مهر
مجله زندگی
ارسال نظر