دریافت وجه نقد از بیماران به جای استفاده از کارتخوان | سازمان تعزیرات : تخلف نیست

سخنگویحکومتی اعلام کرد: دریافت وجه نقد از بیماران به جای استفاده از کارتخوان برای اخذ ویزیت از سوی برخی از پزشکان، جزو تخلفات تعزیراتی نیست و در حیطه کار سازمان تعزیرات نیست
دریافت وجه نقد از بیماران به جای استفاده از کارتخوان | سازمان تعزیرات : تخلف نیست
کد خبر : ۶۵۰۷۴

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: دریافت وجه نقد از بیماران به جای استفاده از کارتخوان برای اخذ ویزیت از سوی برخی از پزشکان، جزو تخلفات تعزیراتی نیست و در حیطه کار سازمان تعزیرات نیست.

محمدعلی اسفنانی درباره دریافت زیر میزی از بیماران توسط برخی پزشکان، گفت: قانون برای هر خدمتی که به مردم عرضه می‌شود چه در قالب مهندسی و یا پزشکی و خدماتی و ... باشد، مبلغی را به عنوان تعرفه در نظر گرفته است. برای پزشکان، مطب‌ها و بیمارستان‌ها که حق ویزیت یا حق الزحمه اتاق عمل و جراحی را دریافت می‌کنند، تعرفه‌ای وجود دارد و براساس قانون اگر تعرفه را رعایت نکنند و اضافه مازاد دریافت کنند، تخلف بوده و تخلفی تحت عنوان دریافت مبلغ مازاد بر تعرفه است و در قانون گرانفروشی خدمات است و جرم است و رقم دریافتی هر چه بیشتر باشد، طبیعتا میزان مجازات و جریمه بیشتر است.

وی افزود: این موضوع که دریافتی به چه صورت باشد؛ فرضا ریال نباشد و به صورت دلار و سکه و... باشد، تاثیری در اصل موضوع نمی‌کند، زیرا مازاد بر تعرفه مبالغی را دریافت کردند و براساس آن مبلغی که معادل سازی شده، جریمه در نظر گرفته می‌شود.

اسفنانی تاکید کرد: گاهی اوقات برخی از پزشکان تخلفات دیگری دارند و آن هم این است که مثلا به جای اینکه پول را به شخص پزشک بدهند، به واسطه یا منشی یا دیگری می‌دهند، طبیعتا اگر این موضوع احراز شود که این مبلغ بابت خدمتی بوده که پزشک ارائه کرده است و از بیمار دریافت شده، در حکم، دریافت توسط خود پزشک است و قابل مجازات خواهد بود و آن پزشکی که چنین تخلفی مرتکب شده، مجازات می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که برخی از پزشکان به جای استفاده از کارتخوان از بیمار پول نقد را برای ویزیت دریافت می‌کنند تا مالیات ندهند، آیا تعزیرات به این موضوع ورود می‌کند؟ گفت: این موضوع جزو تخلفات تعزیراتی نیست و در حیطه تعزیرات نیست ولی از آنجایی که سازمان امور مالیاتی بخواهد میزان درآمد آنها را لحاظ کند و مالیات اخذ کند، امکان صحت سنجی نیست که چه مقداری دریافت شده و ممکن است تخلفی در آن زمینه باشد و حتی می‌تواند مصداقی از برخی جرم‌هایی که در قانون مجازات اسلامی گفته شده تلقی شود.

اسفنانی درباره تخلفات مدارس و اضافه دریافت شهریه از خانواده‌ها نیز گفت: قبلا ما رسیدگی‌هایی را در این زمینه انجام دادیم و حکم هم در مورد تخلفات برخی از مدارس صادر شد و محکومیت‌هایی برای حدود ۴ مدرسه غیردولتی داشتیم که رقم محکومیتشان، رقم بسیار بالایی بود ولی مصوبه‌ای را وزارت آموزش و پرورش گذرانده است و براساس آن مصوبه اگر احیانا در این زمینه تخلفی باشد، طبیعتا خودشان رسیدگی می‌کنند و مجازاتش هم در نظر گرفتند و تا میزان تمام شهریه‌ای را که در آن سال دریافت کردند، محکوم می‌شوند و باید به صندوق دولت واریز کنند؛ لذا ما آن مصوبه را بررسی می‌کنیم تا اگر احیانا وزارت آموزش و پرورش در این زمینه اقدامی می‌کند دیگر ضرورتی نداشته باشد که سازمان تعزیرات در این زمینه ورود کند. 

وی درباره نگارش نامه مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران خطاب به رییس سازمان حمایت درباره تعیین تکلیف علت افزایش قیمت پژو پارس گفت: بعد از اینکه پاسخ نامه را دریافت کنیم در این زمینه اظهارنظر می‌کنیم.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر