قابل توجه مستاجران | مهلت قانونی تخلیه ملک چقدر است؟

یکی از نکات بسیار مهم در اجاره ملک مهلت قانونی تخلیه مستاجر است. اگر شما هم به طور کامل از قانون مستاجری باخبر نیستید این بخش را بخوانید.
قابل توجه مستاجران | مهلت قانونی تخلیه ملک چقدر است؟
کد خبر : ۶۶۲۶۱

چه مدت زمانی برای تخلیه مستاجر در نظر گرفته شده است؟ اگر قرارداد اجاره به پایان رسیده باشد، مستاجر ملزم است محل سکونت خود را تخلیه کند، حتی اگر شرایط تخلیه مشخص نباشد. مالک می‌تواند در صورت نیاز به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و مستاجر را مجبور به تخلیه کند. در صورتی که مستاجر بنا به شرایطی توان تخلیه را نداشته باشد، می‌تواند تقاضای مهلت نماید.

مهلت قانونی تخلیه با صدور حکم شورای حل اختلاف چقدر است؟
شورای حل اختلاف معمولاً با بررسی وضعیت مستاجر، مهلت قانونی تخلیه مستاجر را یک ماه تمدید خواهد کرد. در این صورت مستاجر باید اجاره یک ماه را به مالک پرداخت کند و مالک حق دخالت در مهلت قانونی مستاجر ندارد. باید به این نکته توجه داشت که قرارداد بین مالک و مستاجر قانونی از طریق دفاتر اسناد تنظیم شده باشد. اگر بر خلاف آن صورت بگیرد، باید حتماً به غیر از مالک و مستاجر دو نفر دیگر به عنوان شاهد این قرارداد را امضا کنند تا قرارداد روش قانونی خود را طی کرده باشد.

حکم تخلیه در چه شرایطی صادر می‌شود؟
در شرایط عادی فردی که خانه را اجاره کرده تا پایان مهلت قانونی تخلیه مستاجر می‌تواند در خانه حضور داشته باشد. اما در برخی مواقع مستاجر با مالک به مشکل بر می‌خورد که مجبور به تخلیه می‌شود. در چنین شرایطی با اخذ حکم تخلیه مستاجر محل سکونت خود را تغییر خواهد داد. البته این موضوع به صورت برعکس نیز بسیار اتفاق می‌افتد. مالک با مستاجر به مشکل برمی خورد که در این صورت دو طرف می‌توانند حکم تخلیه ملک را بگیرند و مستاجر در مکان دیگری به صورت اجاره نشینی مستقر شود. حکم تخلیه کاغذ معتبری است که نشان می‌دهد فرد باید تا مدت زمان مشخص شده منزل مسکونی خود را که به صورت اجاره نشینی تهیه کرده است تخلیه کند. ​

به تعویق انداختن حکم تخلیه
پس از تمام شدن مهلت قانونی تخلیه مستاجر، فرد اجاره نشین موظف به تخلیه منزل است. اگر مستاجر تخلیه را به تعویق بیاندازد و حاضر به تخلیه مسکن نباشد در این صورت دادگاه حق را به مالک مسکن داده و تخلیه ملک را به مدت یک هفته صادر می‌کند. یکی از رایج‌ترین و معمول‌ترین مشکل بین مالک و مستاجر همین به تاخیر انداختن حکم تخلیه توسط مستاجر است. در این مطلب باید گفت که تاخیر انداختن حکم تخلیه چه از نظر مسکونی چه تجاری شرایط هر دو مورد در شورای حل اختلاف یک قانون را طی می‌کند. البته این نکته را باید در نظر گرفت که اگر حق با مستاجر باشد مهلت قانونی تخلیه مستاجر از طریق شورای حل اختلاف به مستاجر داده می‌شود.

چه تفاوتی بین دستور تخلیه و حکم تخلیه وجود دارد؟
اگر شما ملکی را قرارداد بسته اید و به مدت دو سال اجاره آن را پرداخت کرده اید و مهلت آن به پایان رسیده ولی مستاجر از تخلیه ملک سرباز می‌زند، شما می‌توانید دستور تخلیه ملک را از شورای حل اختلاف بگیرید. دستور تخلیه بستگی به شرایط مختلفی دارد که این شرایط شامل مواردی همچون: مدت زمان قرارداد تمام شده باشد، ۲شاهد زیر قرارداد را امضا کرده باشند، موعد پایان قرارداد رسیده باشد، از قرارداد دو نسخه به صورت کتبی تنظیم شده باشد. حکم تخلیه این گونه نیست. بعضی از قرارداد‌ها شامل دستور تخلیه نمی‌شوند، برای دستور تخلیه نه مهلت و نه اعتراضی وارد است. در مورد حکم تخلیه ۲۰ روز مهلت اعتراض و ۱۰ روز فرصت تخلیه وجود دارد و مراجع رسیدگی به دستور تخلیه، شورای حل اختلاف است. ​

حکم تخلیه مستاجر ۱۴۰۳
طبق مصوبه جدید حکم تخلیه، کلیه قرارداد‌های بین مستاجر و موجر به صورت خودکار با حداکثر نرخ یک سال تمدید خواهد شد. مستاجر به محض به اتمام رسیدن تاریخ قرارداد باید درصد افزوده شده را به ودیعه‌ای که نزد مالک دارد بیفزاید. از ماه آینده هم اجاره را با بهای افزوده شده در تاریخ توافق شده واریز نمایند.

سوالات متداول در خصوص مهلت قانونی تخلیه مستاجر
مهلت قانونی تخلیه مستاجر بعد از ابلاغ حکم تخلیه؟ ۳۰ روز مهلت داده می‌شود، ۲۰ روز اعتراض و۱۰ روز تخلیه.
اگر مالک نتواند مستاجر خود را بعد از حکم تخلیه از ملک خود بیرون کند چه باید کرد؟ به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و دستور تخلیه را می‌گیرد.
دستور تخلیه مستاجر چقدر زمان می‌برد؟ ظرف مدت یک هفته باید ملک را تخلیه کند.
اگر مستاجر و یا مالک با یکدیگر مشکل داشته باشند می‌توانند قرارداد را فسخ کنند؟ بله، اما تحت شرایط قانونی.
مدارک لازم برای حکم تخلیه چیست؟ سند مالکیت، اجاره نامه و مدارک هویتی

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر