چگونه بفهمیم بی حسی در پا‌ها نشانه دیابت است ؟ | علائمی که باید مراقب آنها باشید

دیابت می‌تواند منجر به بروز چندین مشکل مرتبط با پا شود که شامل نوروپاتی، گردش خون ضعیف و عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. افزایش سطح قند خون به آسیب عصبی، کاهش حساسیت به جراحات و فشار روی پا‌ها کمک می‌کند.
چگونه بفهمیم بی حسی در پا‌ها نشانه دیابت است ؟ | علائمی که باید مراقب آنها باشید
کد خبر : ۶۶۸۴۵

بی حسی پا یکی از شایع‌ترین علائم پای دیابتی است، اما چگونه بفهمیم که دیابت داریم یا مشکل زمینه‌ای دیگری؟

افزایش سطح قند خون زمانی رخ می‌دهد که گلوکز اضافی در جریان خون وجود داشته باشد و زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما به طور موثر از انسولین استفاده نمی‌کند یا آن را تولید نمی‌کند.

بهداشت نیوز در خبری نوشت:این کمبود انسولین یا مقاومت به انسولین اغلب منجر به دیابت می‌شود که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) حدود ۴۲.۲ کرور نفر در سراسر جهان را مبتلا می‌کند و باعث مرگ ۱۰.۵ میلیون نفر در سال می‌شود.

دیابت می‌تواند قسمت‌های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد، عمدتاً با آسیب رساندن به رگ‌های خونی بزرگ و کوچک که می‌تواند منجر به افزایش خطر حمله قلبی و سکته شود و باعث مشکلاتی در کلیه‌ها، چشم‌ها، پا‌ها و اعصاب شود. در این مطلب، ما به طور خاص بر چگونگی تأثیر دیابت بر پا و اینکه آیا بی حسی در اندام تحتانی می‌تواند نشانه‌ای از بیماری مزمن باشد تمرکز خواهیم کرد.

پای دیابتی چیست؟
دیابت می‌تواند منجر به بروز چندین مشکل مرتبط با پا شود که شامل نوروپاتی، گردش خون ضعیف و عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. افزایش سطح قند خون به آسیب عصبی، کاهش حساسیت به جراحات و فشار روی پا‌ها کمک می‌کند. همزمان، دیابت گردش خون را مختل می‌کند و مانع از تحویل اکسیژن و مواد مغذی ضروری به اندام‌های تحتانی می‌شود و در نتیجه توانایی بدن برای درمان و مبارزه با عفونت‌ها را تضعیف می‌کند.

سیستم ایمنی ضعیف مرتبط با دیابت، حساسیت به عفونت‌ها را بیشتر می‌کند و خطر عوارض ناشی از آسیب‌های جزئی پا را افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد از بیماران دیابتی دچار نوروپاتی می‌شوند که در نهایت منجر به زخم پای دیابتی می‌شود. این خطر در کسانی که کف پای صاف دارند حتی بیشتر نیز می‌شود، زیرا آنها دارای سحت فشار نامتناسبی در سراسر پا هستند که منجر به التهاب بافت در مناطق پرخطر پا می‌شود.

چگونه بفهمیم بی حسی در پا‌ها نشانه دیابت است؟
بر اساس گزارش Current Diabetes Reports، بی حسی، گزگز، یا سوزن سوزن شدن در پا‌ها ممکن است نشانه نوروپاتی دیابتی باشد، نوعی آسیب عصبی که تقریباً ۵۰ درصد از بزرگسالان مبتلا به دیابت را در طول زندگی تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد، به ویژه آنهایی که دیابت دارند، باید فوراً تغییرات در پا را به پزشک خود گزارش دهند.

هنگام ارزیابی بی حسی به عنوان یک نشانه بالقوه دیابت، مهم است که علائم همراه را مانند افزایش تشنگی، تکرر ادرار، کاهش وزن غیرقابل توضیح و خستگی را در نظر بگیریم.

همچنین باید با کمک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح گلوکز به دنبال تشخیص قطعی باشیم.

فراموش نکنید که آگاهی گسترده از علائم مختلف و اهمیت ارزیابی پزشکی به موقع برای رسیدگی به نگرانی‌های بالقوه سلامت بسیار ضروری است.

سایر علائمی که باید مراقب آنها باشید
برخی از علائم دیگر پای دیابتی عبارتند از:

زخم پا یا زخم روی پا

تغییر در بافت و رنگ پوست

پا‌های خشک و ترک خورده

پای شارکو، جایی که استخوان‌های پا ضعیف می‌شوند و ممکن است شکسته شوند، اغلب بدون هیچ آسیبی ظاهری و می‌تواند منجر به تغییر شکل و مشکل در راه رفتن شود.

پینه‌ها و میخچه‌هایی که به دلیل تغییر راه رفتن یا کفش‌های نامناسب ایجاد می‌شوند

در آخر
وقتی نوبت به مدیریت عوارض پای مرتبط با دیابت می‌رسد، مدیریت سطح قند خون از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکار را می‌توان از طریق رژیم غذایی، ورزش و دارو‌های تجویز شده توسط پزشکان به دست آورد.

اقدامات مراقبت از پا، از جمله بازرسی‌های منظم، بهداشت مناسب و مرطوب کردن، برای جلوگیری از مشکلات پوستی و به حداقل رساندن خطر آسیب ضروری است. همچنین انتخاب کفش مناسب برای جلوگیری از نقاط فشار و مشکلات پا بسیار مهم است و معاینات منظم مراقبت‌های بهداشتی به تشخیص زودهنگام عوارض کمک می‌کند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر