استرس بر گردن درد چه تاثیری دارد

استرس بر گردن درد چه تاثیری دارد

استرس شامل واکنش‌های فیزیکی و روانی نسبت به فشار عصبی یا تهدید و خطر می‌شود. استرس می‌تواند انواع تاثیرات را بر سلامتی بگذارد، از جمله افزایش تنش عضلانی که می‌تواند منجر به گردن‌درد شود. گردن درد، یکی از شایع‌ترین شکایت‌های بیمارانی است که به پزشک مراجعه می‌کنند.

گردن درد می‌تواند ناشی از عوامل گوناگونی باشد که استرس یکی از آن‌هاست. وقتی استرس دارید معمولا عضلات خود را ناخودآگاه منقبض می‌کنید که شامل عضلات گردن نیز می‌شود. این حالت می‌تواند درد و گرفتگی در گردن و دیگر نواحی بدن ایجاد کند.

استرس می‌تواند بر نحوه‌ی پردازش درد در افراد نیز اثر بگذارد. محققان عقیده دارند استرس می‌تواند منجر به پدیده‌ای به نام هایپرآلژزی یا افزایش حساسیت به درد شود

علت‌های روانی مانند استرس، از شایع‌ترین عوامل مرتبط با گردن درد می‌باشند. دیگر ریسک‌فاکتورهای شایع نیز شامل اضطراب، نداشتن حمایت اجتماعی خوب و افسردگی می‌شوند.

 

دیگر عواملی که می‌توانند باعث شوند کسی که استرس دارد به گردن درد دچار شود:

وضعیت فیزیکی نادرست حین کارکردن با کامپیوتر یا استفاده از موبایل

. دندان قروچه

. تصادف رانندگی یا دیگر آسیب‌ها

. دیگر بیماری‌ها مانند آرتریت روماتوئید یا اوستئوآرتریت

تقویت عضلات بالاتنه برای پیشگیری از گردن‌درد بی‌نهایت موثر است. وقتی عضلات بین کتف‌ها ضعیف می‌شوند، عضلات بالای شانه و گردن مجبورند بیش از حد فعالیت کنند. یعنی فشار زیادی تحمل می‌کنند و خسته و سفت و دردناک می‌شوند

 

پیامدهای استرس و گردن درد

استرس می‌تواند منجر به دیگر مشکلات سلامتی نیز بشود. عوارض مرتبط با استرس می‌توانند چاقی، دیابت، فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی باشند.

ضمنا استرس می‌تواند تقریبا هر نوع بیماری موجودی را بدتر و فرایند درمان آن را سخت‌تر کند؛ مثلا استرس می‌تواند تنش عضلات را شدت داده و در اثرگذاری داروها یا دیگر درمان‌ها اختلال ایجاد کند.

پیامدهای گردن‌درد هم می‌تواند شامل سردردهای تنشی، خستگی و مشکل در خوابیدن باشد. در موارد شدید، گردن درد می‌تواند باعث ضعف و گزگز دست، تغییراتی در بینایی و مشکلات تعادلی شود.

استرس دارای اثرات زیان‌آوری بر درمان گردن درد نیز می‌باشد؛ مثلا اگر کسی در حال دست و پنجه نرم کردن با استرس باشد، به احتمال زیاد تمایل و حوصله کمتری برای عمل کردن به دستورات پزشک معالجش خواهد داشت. همچنین ممکن است به سختی بتواند استراحت کند و درنتیجه به دلیل تنش عضله، درد و ناراحتی بیشتری هم داشته باشد.

چه زمانی مراجعه به پزشک لازم است؟

اگر گردن‌درد دارید باید به پزشک مراجعه کنید. این درد ممکن است ناشی از استرس باشد اما این احتمال وجود دارد که دلیل گردن دردتان مشکلی دیگر در سلامتیتان باشد. پس اگر هر علامت غیرمعمول دیگری مانند تغییرات در بینایی، ضعف و گزگز دست یا مشکل در تعادل دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم ممکن است ناشی از عوارض بعدی گردن درد یا عارضه‌ای جدی‌تر باشند.

تشخیص استرس و گردن درد

گردن درد با معاینه‌ی فیزیکی و پرسش‌هایی درباره سوابق پزشکی بیمار قابل تشخیص است. پزشک در مورد شدت و طول مدت درد و علائم احتمالی دیگر از بیمار سوال می‌کند.

پزشک ممکن است دستور تست‌های تصویری مانند سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی نیز بدهد تا بهتر بتواند علت گردن درد بیمار را مشخص کند. این تست‌ها کمک می‌کنند هرگونه مشکل ساختاری یا آسیب‌های گردن شناسایی شوند.

همچنین اگر برای مدیریت استرستان مشکلاتی دارید باید در مورد آن با پزشکتان حرف بزنید. استرس یک عارضه‌ی روانی محسوب نمی‌شود؛ اما گاهی می‌تواند با دیگر عوارض مانند اضطراب یا افسردگی مرتبط باشد.

خودارزیابی استرس

اگر استرس زیادی دارید، چند علامت بارز وجود دارد که می‌توانید وضعیت خودتان را بررسی کنید:

. مدام احساس آشفتگی و بی‌قراری می‌کنید.

. برای خوابیدن یا در خواب ماندن مشکل دارید و اغلب احساس خستگی می‌کنید.

. درد در ناحیه سینه دارید، ضربان قلبتان تند است و سرگیجه دارید.

. زود عصبی می‌شوید یا بیشتر اوقات مضطربید.

درمان استرس و گردن درد

خوشبختانه روش‌های زیاد و متنوعی برای کاهش استرس و کاهش گردن درد ناشی از آن وجود دارد. برخی افراد با کمک تکنیک‌های موثر ریلکسیشن مانند یوگا یا مدیتیشن می‌توانند به این هدف برسند. عده‌ای سراغ تراپی و مشاوره برای کاهش استرس خود می‌روند. اگر گردن درد شدید باشد، احتمالا دارودرمانی نیز لازم است.

 

ویدئو

ارسال نظر

 

پربحث ترین‌ها

ارسال نظر